W jakim celu przeprowadza się frezowanie nawierzchni asfaltowych?
Gwarancją bezpiecznej jazdy jest nie tylko skupienie kierowcy oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków, ale także poruszanie się po równej i dobrze utwardzonej nawierzchni. Dziury, pęknięcia czy wybrzuszenia asfaltu wpływają na komfort jazdy oraz mogą przyczyniać się do uszkodzeń pojazdów. Chcąc zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom w przypadku pojawienia się takich deformacji na jezdni, konieczna okazuje się naprawa nawierzchni asfaltowej. Wówczas jednym z etapów prac drogowych jest frezowanie. Sprawdźmy, w jakim celu wykonuje się tę czynność oraz na czym ona polega.
Frezowanie nawierzchni asfaltowych – kiedy i dlaczego się je wykonuje?
Frezowanie nawierzchni polega na wyrównywaniu deformacji poprzez zdzieranie wierzchnich warstw asfaltu. Wykorzystuje się do tego celu specjalne maszyny nazywane frezarkami. Frezarki usuwają wybrzuszenia i koleiny, wyrywając kruszywo z podłoża, które następnie zostaje przetworzone do postaci granulatu. Pozyskany granulat zostaje przekazany do recyklingu, dzięki czemu zużyty asfalt może zostać ponownie wykorzystany np. do budowy nowej nawierzchni. Frezowanie asfaltu wykonuje się w celu wyrównania nawierzchni i przygotowania podłoża do położenia nowej warstwy asfaltu.
Dzięki frezowaniu usuwa się odkształcone warstwy materiału do określonej głębokości, dokonując tym samym korekcji powstałych podczas eksploatacji asfaltu deformacji. Frezarki w łatwy sposób pozwalają pozbyć się kolein, pęknięć i innych nierówności, których usunięcie bez odpowiednich sprzętów byłoby o wiele bardziej skomplikowane. Usługę frezowania można podzielić na frezowanie częściowe i całkowite. Frezowanie częściowe odnosi się do usunięcia wybranych fragmentów drogi w celu wyrównania najbardziej zniszczonych odcinków nawierzchni bez konieczności przeprowadzania generalnych remontów drogi. Frezowanie całkowite z kolei obejmuje usunięcie asfaltu na całej powierzchni danego odcinka drogi np. bezpośrednio przed wymianą nawierzchni.